Pigmenty, oxidy a dekoračné prísady

Ukážka vzoriek dekoračných prísad, prírodných pigmentov a oxidov


Základné odtiene finálnych hlinených omietok

Základné odtiene finálnych hlinených omietok Arterre sú bez pridaných pigmentov. Ich sfarbenie je spôsobené prirodzenou farbou ílu, ktorý sa v danej omietke nachádza. (napríklad íl "Kaolín" je prirodzene biely) 

Základné odtiene sú: biela, hnedá, vanilka, béžová 

V prípade, že požadujete iný farebný odtieň, dá sa namiešať množstvo variácií pomocou prírodných pigmentov a oxidov. Na požiadanie vyhotovím vzorku podľa dohody. Vzorku môžem vytvoriť na prenosnú doštičku o rozmere 15x15cm, alebo môžem vzorku odtieňu naniesť priamo na stenu, ktorá už je omietnutá podkladovou hlinenou omietkou a tým je pripravená na finálnu hlinenú omietku. Takáto vzorka má rozmer 100x100cm a tým, že je vyhotovená priamo na stenu, môžete reálnejšie odhadnúť, nakoľko sa daný odtieň zhoduje s vašou predstavou. 

Samozrejme môžem po dohode vytvoriť aj viacero rôznych vzoriek.

Do finálnych hlinených omietok sa ako dekoračné prvky môžu použiť rôzne prísady: dekoračná slama, farebné kamienky, sľuda, sľudový prach a podobne.

Hlinená omietka môže mať rôzne povrchové úpravy: filcovaná, hladená, štruktúrovaná

Najviac používaná je filcovaná povrchová úprava, ktorá je aj remeselne jednoduchšia, ako napríklad hladená a do určitej mieri sa dá pri miernom poškodení opraviť aj lokálne tak, aby to bolo minimálne viditeľné, čo v prípade hladenej povrchovej úpravy nie je možné.

Hladená hlinená omietka je najnáročnejšia, pretože je len určitý čas, kedy sa dá vhodne zahladiť, s čo najmenej ťahmi hladítkom. Teda je vhodné, aby ju realizovalo viacero zohratých remeselníkov, čo zvyšuje aj cenu práce. Naviac je v podstate nemožné opraviť ju lokálne tak, aby to nebolo viditeľné a teda pri akomkoľvek poškodení treba urobiť finálnu vrstvu na celej stene nanovo.

Štruktúrovaná hlinená omietka sa realizuje tiež zriedka kedy, čo je veľká škoda, pretože sa relatívne jednoducho opravuje, otvára možnosti fantázii a najviac vynikne plasticita hliny, vďaka čomu takto upravená hlinená omietka spestrí akýkoľvek interiér jedinečným spôsobom. Detailnejšie fotky vzoriek základných finálnych hlinených omietok, ktoré používam.


Vzájomné kontrasty odtieňov

Hrubá hlinená omietka s finálnou povrchovou úpravou? Áno!

Varianta zrealizovať hrubú hlinenú omietku finálnou povrchovou úpravou je vhodná pre tých, ktorí majú radi surovejší vzhľad hlinenej omietky. Fotky ukazujú rozdiel medzi filcovanou hrubou hlinenou omietkou s frakciou 0-4mm a jemnou hlinenou omietkou s frakciou 0-1mm. V prípade požiadavky sa dá ešte naturálnejší vzhľad dosiahnuť pridaním dekoračnej slamy.