Otázky a odpovede

1. Je hlinená omietka drahšia ako iné, bežne používané omietky?

Ak vám hlinenú omietku realizuje skúsený, profesionálny remeselník, je podstatne drahšia, pretože si vyžaduje viac krokov pri realizácii, oveľa vyššiu remeselnú zručnosť a tiež podstatne rozsiahlejšie vedomosti o materiáloch a postupoch, ako napríklad pri vápno-cementovej či sadrovej omietke. Hlinené omietky skúšali robiť rôzne firmy, ktoré ponúkajú realizácie bežných omietok a vždy nastal nejaký problém. S hladítkom sa síce robí rovnako, ale ak remeselník nepozná hlinu, ako materiál, môže nakoniec silno zaplakať zákazník, aj daný realizátor.

2. Natiera sa hlinená omietka farbou?

Nie je to potrebné. Skúsený remeselník vyhotovuje hlinenú omietku tak, aby jej samotná povrchová úprava bola pohľadová/priznaná. Existujú rôzne techniky povrchových úprav. Hlinenú omietku môžete natrieť farbou, ale za mňa je to zbytočné. Natretá hlinená omietka stratí svoj prirodzený, jedinečný vzhľad. Naviac, ak farba nie je difúzna, uzavrie to aj omietku a stratí teda svoje vlastnosti. Ak už natrieť hlinenú omietku, tak vápennou farbou alebo inou farbou, ktorá je čo najviac difúzne otvorená/prírodná. Existujú aj hlinené farby.

3. Čo keď chcem iný odtieň hlinenej omietky ako hnedý?

Hlinená omietka môže mať rôzne farebné odtiene. (pozrite sekciu Vzorkovník).

V prírode po celom svete, ale aj u nás, či v CZ sa nachádzajú íly rôznych farieb, napríklad aj takmer biely íl "Kaolín", ale aj íly, ktoré majú rôzne iné odtiene zemitých farieb od tmavo-svetlo hnedého, červeného, oranžového, až po spomenutý takmer biely íl.

Ak chcete omietku napríklad v zelenom, modrom, tyrkysovom, oranžovom, sivom alebo inom pestrom odtieni, je to možné za pomoci prírodných, pigmentov a oxidov, ktoré sa dajú do samotnej hlinenej omietky primiešať v rôznom pomere a kombináciách, čím sa farebná škála neuveriteľne rozširuje a hlinená omietka má stále zachované všetky svoje vlastnosti.

Tieto prírodné odtiene sú pestrofarebné a škála je veľká, ich odtiene sú ale jemnejšie, pastelovejšie, zemitejšie a teda nie sú tak výrazné, až krikľavé, ako chemické farby. Vďaka tomu hlinená omietka pôsobí veľmi upokojujúco a je vhodná aj pre priestory na terapeutické účely.

4. Hlinená omietka sa dá robiť z lokálnej hliny, alebo sa musí kupovať hotová, balená zmes?

Hlinená omietka sa samozrejme dá realizovať aj z lokálnej hliny, nie vždy je ale daná hlina vhodná. Niekedy je príliš ílová a treba dodať viac štrku/piesku, inokedy je príliš piesčitá a treba dodať naopak íl. Samozrejme v niektorých prípadoch je hlina v danej lokalite v optimálnom pomere ílu a štrkov/pieskov a takáto hlina sa dá po očistení od iných nežiaducich predmetov hneď použiť. Vhodnosť hliny vie určiť skúsený remeselník, prípadne si treba narobiť rôzne vzorky s pridaním ílu, alebo naopak piesku. 

pozor, nemýľte si hlinu-prevažne íl so zeminou/ornicou. Hlina sa nachádza vždy poď ornicou.

Napríklad veľmi stručne, do nakopanej, očistenej hliny pridáte jeden - dva diely ílu ak je hlina piesčitá alebo piesku, ak je príliš ílová. Najlepšia vzorka je tá, ktorá má po vysušení na stene len veľmi malé alebo žiadne prasklinky a zároveň dobre drží a nesype sa, keď po nej prejdete dlaňou.

Najlepší pomer je taký, kde je čo najväčší podiel ílu ako pojiva, ale zároveň nesmie omietka veľmi praskať, pretože by na stene nedržala rovnako, ako keď je ílu príliš málo.

Osobne som robil veľa omietok z lokálnej hliny, ale zákazníkom ich už nerealizujem, pretože tam môžu nastať iné komplikácie, ako napríklad fľaky, ktoré sa vopred nedajú odhadnúť. S tohto dôvodu robím už len omietku z hotovej zmesi, kde toto všetko odpadá. V prípade záujmu vás ale viem zaučiť, ako na omietku z lokálnej hliny a môžete si ju následne robiť svojpomocne. 

!!!Zodpovedám ale len za moje zaučenie, nie za váš výsledok!!!

-Pri lokálnej hline ušetríte na materiály, ak si ju robíte sami. Ak ju robí remeselník, preplatíte na čase, ktorý potrebuje na jej spracovanie (a nie je to málo). Naviac, je to fyzicky veľmi náročné. Naviac výsledok nemusí byť ani tak uspokojivý a môžu sa dodatočne po dňoch, či týždňoch ukázať problémy.

-Pri kúpenej hotovej zmesi síce preplatíte na materiály, ale máte istotu dobrej zmesi (ak ju beriete od overeného výrobcu, ja preferujem Arterre.sk) a ušetríte na čase remeselníka. Takúto zmes stačí rozmiešať s vodou a nanášať. Zo samotnou zmesou nie sú následne žiadne problémy, ručí za to výrobca, za samotnú realizáciu zas realizátor. 

V každom prípade odporúčam aspoň odborne sa poradiť skôr, ako začnete. Za niekoľko desiatok eur, prípadne stovák eur pri zaučení môžete ušetriť množstvo času a tisíce eur opravami.

Bližšie informácie sa môžete dočítať aj v platenej sekcii "Členstvo-Ako na to?", kde dostanete prístup po zaplatení a zaregistrovaní.

5. Má zmysel hlinená omietka v difúzne uzavretých stavbách, kanceláriách, či bytoch?

Jednoznačne áno! Dokonca je to veľmi prospešné, pretože hlinená omietka v akomkoľvek interiéry zlepšuje klímu. Na rozdiel od vápno-cementovej omietky je difúzne otvorená a na rozdiel od sádrovej omietky nevysušuje vzduch, teda je prospešná aj pre astmatikov, alergikov a podobne. 

6. Je vhodná hlinená omietka pre moderné stavby/moderný interiérový dizajn?

Je viac ako vhodná. Je jedinečná, zdravá, môže mať rôzne variácie farieb, štruktúr, môže byť skrášlená rôznymi kamienkami, sľudou, dekoračnou slamou, otlačkami a podobne. Hlinená omietka sa hodí ako na chaty, chalupy, tak aj do bytov, starých domov ale aj do úplne nových, moderných stavieb, kde sa krásne dopĺňa s ďalšími použitými materiálmi v danom interiéry, ako napríklad priznaný kameň, drevo, heraklit, betón, tehla, rôzne presklené časti a podobne. Hlinená omietka najlepšie vynikne pri použití rôznych bočných nástenných svietidiel s "teplým" svetlom. 

7. Hlina a LUXUS?

Áno! Hlina môže mať vidiecky vzhľad, ktorý sa hodí do starších domov, či na chaty, ale aj úplne moderný, až luxusný vzhľad, ktorý nádherne oživí aj najmodernejšiu novostavbu. Môže byť decentná, rovná a uhladená, ale aj drsná, štruktúrovaná a nerovná.

8. Hodí sa hlinená omietka do kúpelne, či kuchyne?

Áno, treba však myslieť na to, že hlina pri priamom styku s vodou okamžite degraduje. Teda môžete si ju dať aj do týchto priestorov, nie však v mieste okolo vane/sprchového kúta a tak isto nie blízko vodovodnej batérie. Na tieto miesta odporúčam radšej klasické obklady, termo-drevo, "cetris" dosku, mramor a podobne... Záleží od vášho vkusu a finančného stropu.

9. Hodí sa hlinená omietka na fasádu (v exteriéri)?

Hlinu na fasádu (v exteriéri) osobne neodporúčam, pretože vplyvom vody(dažďa) alebo snehu, mrazu, vetra degraduje veľmi rýchlo. Na fasádu radšej zvoľte čisto vápennú omietku s kvalitného hydraulického, odležaného vápna, ktorú následne natriete vápenným náterom alebo použite napríklad drevenú vetranú fasádu, či kamenný obklad.

Ak už chcete použiť hlinenú omietku aj do exteriéru, treba dodržať veľký presah strechy zo všetkých strán a najlepšie je takúto hlinenú omietku po vysušení ešte natrieť aspoň 2-4 vápennými nátermi, ktoré je ale dobré aspoň 1x ročne pretrieť jedným ďalším náterom.

10. Čo ak si chcem robiť hlinenú omietku svojpomocne?

V takom prípade máte viac možností. 

1. Niečo si o hlinených omietkach načítate, napozeráte videá a budete používať sedliacky rozum. Ak ste aspoň trochu zručný, je to samozrejme možné. Sám som sa hlinenú omietku naučil robiť svojpomocne, z lokálnej hliny a to v období, keď na Slovensku nebolo zďaleka toľko remeselníkov, informácií, stránok a združení, ako teraz. Dá sa to, ale je to škola metódou pokus-omyl a treba rátať ako s úspechom, tak aj s opakovaným neúspechom ktorý učí najlepšie, ale stojí veľa času, nervov a niekedy aj financií. 

2. Urobíte si víkendový kurz v OZArTur.sk, kde sa počas víkendu venuje jeden lektor skupine ľudí.

3. Využijete moje služby, ako: 

-Odborné poradenstvo (Poradím vám kroky konkrétne na vašu situáciu)

-Individuálne prakticko-teoretické zaučenie u vás doma (Budem sa vám individuálne venovať 8hodín (deň) kedy s vami budem reálne pracovať a zároveň vám všetko vysvetlím, ukážem, vrátane mojich  jedinečných "know how", ktoré viete využiť aj v prípade, že by ste sa hlinenou omietkou a jej realizáciou chceli živiť).

V rámci tejto webovej stránky ponúkam aj platenú sekciu pre registrovaných členov s názvom "Ako na to?" kde sa môžete dočítať o podrobných informáciách a postupoch, ako na to a tiež môžete vidieť aj príklady na priložených fotkách v danom článku.

11. Chcem, aby mi hlinenú omietku realizoval SvetlanNature?

Samotné realizácie robím prioritne na Liptove (RK,LM,Lipt.Hrádok a okolité dediny).

V prípade, že ste z inej časti Slovenska, vieme sa za určitých podmienok dohodnúť na mnou prevedenej realizácii, ale v takom prípade som ochotný realizovať iba finálne hlinené omietky na vopred pripravené podkladové/hrubé hlinené omietky presieťkované celoplošne sklotextilnou sieťkou za predpokladu, že sú zhotovené správnym spôsobom podľa konkrétneho prípadu. (Ak neviete, ako na to, rád vás podkladové omietky naučím alebo poradím, ako na to).

Realizácie som pre moju fyzickú udržateľnosť ochotný robiť maximálne do 150m2 +/- pár m2. 

Pri realizácii používam výhradne hotovú hlinenú omietku a pigmenty od Arterre.sk.

Klasické hrubé hlinené omietky v hrúbke vrstvy 1,5 a viac cm už nerealizujem, pretože pracujem sám. Pre moju fyzickú udržateľnosť teda realizujem už len "tenkovrstvé hlinené omietky v celkovej hrúbke vrstvy 8-10mm (podkladová omietka so sieťkou + finálna hlinená omietka. Vhodný podklad je napríklad kvalitný hlinený panel.

Hrubé hlinené omietky 1,5 a viac cm hrubú vás viem naučiť.

Môžete si ich urobiť svojpomocne, alebo ich dať vyhotoviť niekomu inému vhodným a overeným postupom. Následne sa vieme dohodnúť na mnou prevedenej realizácii finálnych hlinených omietok za dodržania určitých podmienok - max. do 15Om2, správne a kvalitne urobené hrubé hlinené omietky, len finálna vrstva. 

                                                            

                                                                      Kontaktný formulár                                                                                                                      

Vyplňte formulár v sekcii "Objednať službu", ktorý bude odoslaný na môj e-mail. 

Je vhodné, keď mi do formulára okrem vašich údajov napíšete tiež tieto informácie:

-presnú lokalitu

- aspoň zhruba, o akú plochu ide v metroch štvorcových (m²)?

- pridajte aspoň 5 kvalitných fotiek miestností, ktoré sa majú realizovať

- na aký podklad/murivo sa má omietka zhotovovať?

- o aký typ stavby sa jedná (novostavba/starý dom/byt/kancelária)

- dátum/mesiac, kedy by ste chceli s realizáciou začať?

- chcete hlinenú omietku viacerých farieb, alebo si vyberiete niektorú zo 4 základných odtieňov, ktoré si môžete pozrieť v sekcii "Vzorkovník"?

- chcete rovnú, uhladenú omietku, alebo naturálnejší vzhľad, kedy omietka kopíruje nerovnosti steny?

- Následne si môžeme zavolať, prípadne sa stretnúť v danom objekte a až potom robím orientačnú cenovú ponuku.

- Budete si riešiť hrubé hlinené omietky svojpomocne, inou firmou/remeselníkom alebo ste z Liptova a chcete kompletne mnou prevedené"tenkovrstvé" hlinené omietky (max. do 150m2 +/- pár m2).

12. Musia byť rohy pri hlinenej omietke oblé, alebo môžu byť aj ostré?

Rohy môžu byť oblé, aj ostré.

Oblé rohy sa hodia hlavne do starších domov alebo na chaty, ale aj do určitých novostavieb, kde sa požaduje naturálnejší vzhľad.

Ostré rohy odporúčam skôr do novostavieb, prípadne do zrekonštruovaných domov s moderným dizajnom a tiež všade tam, kde je zvýšená intenzita pohybu.

Oblé rohy sa z hliny robia preto, že hlina je po vyschnutí veľmi krehká. Keby ste z nej urobili ostrí roh, pri najmenšom udretí by sa z nej výrazne odbilo.

Ostré rohy realizujem pomocou priznaných hliníkových profilov, alebo môžete použiť aj priznané drevené obložky, napríklad okolo okien a dverí, čo je podľa mňa najlacnejšia varianta. 

Čo sa týka kútov (opak rohu), všeobecne odporúčam, a aj realizujem výhradne ostré kúty. Je to čisto z praktických dôvodov(napríklad pri vstavanom nábytku a podobne).

13. Čo keď chcem hlinenú omietku na sadrokartón?

S použitím stavebnej chémie je to možné, ale ja to neodporúčam a ani nerealizujem. Sú omnoho lepšie doskové riešenia namiesto sadrokartónu, ako napríklad- hlinený panel, Heraklit, prípadne Fermacell doska, ktoré nepotrebujú použitie stavebnej chémie na kotvenie hlinenej omietky.

Bližšie informácie sa môžete dočítať aj v platenej sekcii Členstvo-"Ako na to?", kde dostanete prístup po zaplatení a zaregistrovaní.

14. Dajú sa robiť aj hlinené podlahy?

Áno. Sám mám za sebou niekoľko realizácií. Už ich ale nerealizujem a ani neodporúčam. Z môjho pohľadu sú nepraktické a príliš náchylné na mechanické poškodenie. Po napustení olejmi síce získajú určitú odolnosť, ale stratia difúznosť. 

Preferujem poctivé drevené podlahy z masívu, v kúpelni klasickú dlažbu alebo termodrevo.

15. Tadelakt/Marocký štuk

Tadelakt/Marocký štuk poznám a osobne som bol pri niekoľkých realizáciách. Rovnako ako hlinenú podlahu ho však neodporúčam, a sám ho ani nerealizujem, aj keď v prípade, že je nový a kvalitne zhotovený, je nádherný. Treba sa oň naozaj dobre starať, je veľmi náchylný na mechanické poškodenie (napríklad vám pri sprchovaní niečo padne), ktoré je takmer nemožné opraviť lokálne a treba ho robiť v podstate na novo. Tadelakt časom fľakatie a používaním bežných chemických prostriedkov pri vykonávaní hygieny ho relatívne rýchlo zničíte.

Ak si ho aj tak chcete dať, odporúčam si naozaj dôkladne overiť daného remeselníka a štuk, ktorý používa. Tadelakt nie je lacná a rýchla sranda a dá sa urobiť zle aj na desiaty krát.

Keďže je to drahá záležitosť, cca 100€/m2, som radšej zástancom klasického sprchovacieho kúta, vane, či umývadla. Preferujem praktickosť.

Naviac mám informácie, že v Maroku je originál Marocký štuk iný, ako zmes, ktorú tak nazývame tu v Európe. Ten "náš" je skôr lacnejšia náhrada toho Marockého.
Kvalitne vyhotoviť Marocký štuk si vyžaduje vysokú remeselnú zručnosť, znalosť, poctivosť, dodržovanie presných postupov a časov medzi jednotlivými krokmi, a tiež trpezlivosť.

Na Slovensku je len pár remeselníkov, ktorí robia Marocký štuk v rámci našich možností dobre.

16. Na aký podklad/materiál sa dá naniesť hlinená omietka?

Extrémne zjednodušene povedané, na každý materiál bežne používaný v stavebníctve v interiéri.

Rozdiel je v tom, že na niektoré materiály, ako podklad a nosič pre hlinenú omietku treba použiť nevyhnutne stavebnú chémiu, prípadne nainštalovať iné prvky, ktoré zabezpečia jej mechanické ukotvenie na danom materiály a sú materiály, na ktoré sa dá hlinená omietka nanášať priamo.

Tiež sa podľa materiálu daného podkladu rieši, či sa môže dať celková hrubšia vrstva hlinenej omietky, napríklad 1,5-2cm, v prípade slamených domov napríklad aj 5cm, alebo sa môže naniesť celková vrstva hlinenej omietky len v hrúbke niekoľkých mm, napríklad 7-10mm.

Všeobecne platí, že hlinená omietka sa nenaviaže na podklad chemicky, ale len mechanicky. Teda potrebuje podklad, ktorý je nasiakavý a dostatočne štrukturovaný/drsný. Ak materiál nie je nasiakavý, mal by byť aspoň drsný a vždy musí byť súdržný!!!

1.Ak je materiál nenasiakavý a hladký, treba vytvoriť jeho drsnosť pre mechanické ukotvenie hliny buď stavebnou chémiou, alebo štukatérskym rákosom, dreveným roštom, kolíkmi a podobne...

2.Ak je materiál nasiakavý a hladký, môže sa naniesť hlinená omietka v tenkej vrstve niekoľko mm priamo s použitím ílového náteru, alebo treba daný povrch doškrabať, použiť ílový náter, prípadne vytvoriť drsnosť vyššie uvedeným spôsobom.

Bližšie informácie sa môžete dočítať aj v platenej sekcii Členstvo-"Ako na to?", kde dostanete prístup po zaplatení a zaregistrovaní. 

 

17. Dá sa lokálne poškodená hlinená omietka opraviť?

Áno. Ak je poškodenie veľmi jemné a len vo finálnej vrstve, stačí dané miesto veľmi jemne navlhčiť rozprašovačom, citlivo doplniť rovnakú finálnu hlinenú zmes s rovnakým odtieňom, aká bola použitá pri realizácii (zmes by nemala byť mokrá, len vlhká), nechať túto zmes "zavädnúť" cca 10-15minút podľa teploty a vlhkosti v miestnosti a následne ju veľmi citlivo rozfilcovať čistou, dobre vyžmýkanou hubkou, ktorá má byť len vlhká, nie mokrá. Filcovanie robte jemným tlakom krúživým pohybom do stratena. Nechajte úplne vyschnúť. 

Toto platí, ak máte finálnu omietku robenú povrchovou úpravou "filcovaním". 

V prípade, že bola použitá povrchová úprava "hladením" alebo je poškodenie hlbšie alebo celkovo rozsiahlejšie, zasahuje až do hrubej omietky, často krát treba naniesť celoplošne novú finálnu vrstvu, pretože takýto typ lokálneho poškodenia sa nedá opraviť lokálne bez toho, aby nebola viditeľná zmena odtieňu v danom mieste. (Čiže aj keď uhladíte dieru/škrabanec, bude miesto síce zahladené, ale bude viditeľná svetlejšia čmuha aj po úplnom vysušení a to aj v prípade filcovanej povrchovej úpravy).


Ak je na danej stene len veľmi jemnučká čmuha, stačí ju čistou, vlhkou hubkou jemne rozfilcovať do stratena a nechať vyschnúť. Nerobte ale veľa zbytočných pohybov hubkou na jednom mieste, aby ste dané miesto príliš "nerozfilcovali"!

Pri hladenej omietke máte proste smolu, a treba sa s tým zmieriť, prípadne ak vám to veľmi vadí, treba naniesť novú vrstvu finálnej omietky v celej ploche, ktorá bude hladená.

Kvalitná oprava si vyžaduje zručnosť, citlivosť a poznanie hliny, ako materiálu.

Viac sa môžete dočítať v platenej sekcii pre registrovaných "Ako na to?" alebo využiť moje služby- Odborné poradenstvo, Individuálne zaučenie.


18. Hlinená omietka v byte?

Presne tak. Veľa ľudí to nevie a bojí sa toho, ale hlinená omietka sa dá robiť aj v bytoch a je jedno či sú bytovky tehlové, panelové alebo iné. Stačí väčšinou zoškrabať maľovku a ak je pôvodná omietka pod ňou súdržná a pevná, nesprašuje sa, stačí ju povysávať, napenetrovať a môžete nanášať hlinenú omietku v celkovej vrstve do 7-10mm. Ak chcete väčšiu vrstvu, napríklad 1,5cm, treba po napenetrovaní použiť klasické stavebné lepidlo s vytvorenou vodorovnou štruktúrou.

V takomto byte je citeľne lepšia klíma, ak je hlinená omietka použitá v prevažnej ploche bytu.

Bližšie informácie sa môžete dočítať aj v platenej sekcii Členstvo-"Ako na to?" , kde dostanete prístup po zaplatení a zaregistrovaní.

19. Dá sa hlinená omietka robiť aj v zime?

Áno, ale treba splniť 2 zásadné faktory. 

1. Neustále (24h/ 7 dní v týždni) vetrať, alebo mať zapnuté dostatočne výkonné odvlhčovače vzduchu a to až do úplného vysušenia omietky. 

Schnutie hlinenej omietky trvá pri optimálnej izbovej teplote a vlhkosti okolo 50-65% zhruba 1mm vrstvy/1deň. Teda omietky o hrúbke 10mm vám schne cca 8-12dní. To ale platí v lete. V zime na to treba vytvoriť podmienky práve vetraním/odvlhčovaním a tiež 2. faktorom, udržovaním určitej teploty kúrením.

2. Kúrenie

Aby hlina dobre schla a nerobili sa plesne, osobne odporúčam dosahovať teplotu v danej miestnosti minimálne +15 stupňov a to aj v noci! Optimum by bolo okolo +20stupňov nonstop, až do jej úplného vyschnutia vo všetkých častiach interiéru.

20. Aká je odolnosť hlinenej omietky?

Hlinená omietka bez pridanej chémie a podobne je po vysušení veľmi krehká a mäkká v porovnaní s inými omietkami. Je teda oveľa náchylnejšia na akékoľvek mechanické poškodenie aj len jemným oterom tvrdrším predmetom.

Hlinená omietka taktiež okamžite degraduje pri priamom styku s vodou.

Jej odolnosť sa dá do určitej miery zlepšiť napríklad napustením ľanovým olejom, ale ten zmení jej odtieň a naviac ju difúzne uzavrie. Čím viac napustení olejom urobíte, tým je omietka odolnejšia, ale viac uzavretá a stráca teda zmysel z hľadiska jej zdraviu prospešných vlastností.

Myslite na to, či už máte deti, domáce zvieratá alebo prerábate, či staviate dom, kde budete mať hlinené omietky. Často sa stáva, že remeselníci, ktorí prídu po vyhotovení hlinených omietok, ich pri svojich prácach poškodia a neuvedomujú si, že takéto omietky sa už nenatierajú a poškodili teda ich finálny vzhľad, ktorého oprava nemusí byť lacná! Vždy na to remeselníkov upozornite, ak je to váš prípad. Môže to niekoho stáť stovky € a zbytočne.

21. Sieťkovať alebo nesieťkovať hlinenú omietku?

Osobne po množstve skúseností odporúčam vždy hlinenú omietku sieťkovať v podkladovej vrstve a to celoplošne sklotextilnou sieťkou. "JUTA" je za mňa úplne nevhodná. 

Sú výnimky, kedy sieťkovať teoreticky netreba, ale často krát sa na tom veľmi "EKO" založený remeselníci aj zákazníci popálili a niekoho to zas vyšlo draho.

Takže za mňa sieťkujem vždy a všade sklotextilnou sieťkou v celej ploche! Je to väčšia istota, ak nerátam napríklad statické pohyby stavby, kde nepomôže ani najlepšia sieťka. 

Takže buďte EKO, ale s mierou. :-)

Bližšie informácie sa môžete dočítať aj v platenej sekcii Členstvo-"Ako na to?", kde dostanete prístup po zaplatení a zaregistrovaní. 

22. Fľakatosť hlinenej omietky

Treba si uvedomiť, že hlinená omietka je prírodný, "živí" materiál a netreba ho porovnávať s bežne používanými omietkami ani čo sa týka jej finálneho vzhľadu. 

Pri hlinenej omietke je prirodzené a normálne, že má aj po zrealizovaní kvalitným remeselníkom s kvalitnou zmesou určitý stupeň fľakatosti a nerovnomernosti odtieňu.

Samozrejme len do určitej hranice. Ak je to veľmi výrazné, potom je na chybe remeselník, hlinená zmes alebo oboje.

Ale v určitej jemnej miere je to normálne a nedá sa to urobiť inak, nie je to možné, ak chcete mať hlinenú omietku 100% hlinenú, bez pridaných chemických látok a náterov.

Hlina sa na rozdiel od iných omietok nemaľuje. 

Iné, bežne používané omietky sa v podstate tiež nedajú urobiť dokonale jednoliate na pohľad, či už z hľadiska drsnosti alebo fľakatosti odtieňu, ale ich nedokonalosť na rozdiel od hliny prekryjú klasické nátery farbami. 

Myslite na to pred tým, ako sa rozhodnete pre hlinenú omietku. 

Nie je to jej vada, ale jej jedinečnosť, vďaka čomu je iná, krásna, živá. Ak sa vám taká omietka nepáči, potom naozaj nechcete hlinenú omietku a teda ju neodporúčam.

Osobne si myslím, že keď to remeselník vie, hlinená omietka sa dá spraviť omnoho krajšie, ako klasicky používané omietky a takýto interiér je jedinečný nie len svojou  klímou, ale aj vzhľadom a naviac je hlina príjemná na dotyk.

23. Môžem hlinenú omietku znova použiť?

Ak je naozaj čistá, bez pridania chemických látok, tak áno. Stačí stenu riadne navlhčiť a mechanicky hlinenú omietku zoškrabať na niečo čisté, napríklad fóliu a podobne. Následne sa dá použiť znova alebo ju môžete nechať vysušiť, dať do čistých nádob a kedykoľvek rozmočiť, rozmiešať do konzistencie omietky a nanášať. Alebo ju jednoducho vysypete v záhrade, či v lese, kde vám o rok, dva možno vyrastie nejaká bylinka. :-)

24. Môžem ako hlinenú omietku použiť staré, nepálené tehly s humna?

Áno. Tehly stačí dobre rozmočiť/rozdrviť vo vode (napríklad v sude), nechať sadnúť, vodu s povrchu odobrať, a vzniknutú, prevažne ílovú kašu s prímesou plevou ktorá vznikla rozmočením tehál môžete použiť pre namiešanie hlinenej omietky. Keďže nepálené tehly obsahuju veľa ílu, treba do tejto kaše doplniť  jeden až tri diely štrku/piesku. Narobte si vzorky s pomerov 1:1, 1:2, 1:3, 1:4 kaša:štrk/piesok a naneste tieto vzorky na stenu, dajme tomu 50x50cm. Po úplnom vysušení môžete vybrať vhodnú vzorku a daný podiel používať vo veľkom.

Bližšie informácie sa môžete dočítať aj v platenej sekcii Členstvo-"Ako na to?", kde dostanete prístup po zaplatení a zaregistrovaní.

25. Akú životnosť má hlinená omietka?

V podstate neobmedzenú. Čisto teoreticky, ak je hlinená omietka v interiéri a teda nie je vystavená poveternostným vplyvom, styku s vodou a iným mechanickým poškodeniam alebo zásahom, sama o sebe má hlina životnosť minimálne stovky, tisícky rokov. Ak sa bavíme v súvislosti s bežnou domácnosťou, kde sa žije, záleží na obyvateľoch. Hlina je mäkká, krehká a degraduje pri styku s vodou. Teda viete ju poškodiť aj za pár sekúnd.

26. Má hlina a hlinená omietka aj negatívne účinky pre zdravie?

Neviem ani o jednom. Hlina je čistý prírodný materiál, ak do nej ľudia nepridajú niečo na "prilepšenie". Hlina má veľmi pozitívny vplyv na fyzické aj mentálne zdravie v akomkoľvek priestore. 

27. Plesne, vlhkosť a hlinená omietka?

Hlinená omietka vie veľmi dobre pracovať s vlhkosťou v interiéry. Keď je jej príliš veľa, vie ju do seba "natiahnuť"(tak isto aj pachy), ak je vzduch v interiéry príliš suchý, hlinená omietka prepustí určitú vlhkosť v sebe obsiahnutú nazad do interiéru. Teda na rozdiel napríklad od sadrovej omietky vlhkosť reguluje. Sadra ju len naťahuje a teda vzduch v interiéry vysušuje, čo je škodlivé pre dýchacie cesty. Hlinená omietka teda výborne pracuje s vlhkosťou, ak je vlhkosti ale extrémne veľa a po extrémne dlhú dobu, môže hlinená omietka začať plesnivieť a smrdieť. Dokáže síce v dosť veľkej miere vlhkosť naťahovať, ale aj to má svoje hranice. Ďalší problém je napríklad vzlínavá vlhkosť v starých domoch, alebo akákoľvek iná vlhkosť nachádzajúca sa v murive, prípadne nedostatočné vetranie/odvlhčovanie a nízka teplota pri realizácii hlinených omietok, kedy je vlhkosť vzduchu extrémne vysoká po celé dni, až týždne (dupľom, ak je von chladné, prípadne daždivé obdobie). Vtedy hlina určite splesnivie, môže smrdieť, fľakatieť a pri veľkom rozsahu ju treba zhodiť dole a začať odznova. Pozor, hlina je sama o sebe veľmi vzlínavý materiál, čo sa týka vody, myslite na to!

28. Je hlinená omietka tepelne izolačná?

Nie, nie je tepelne izolačná . Hlinená omietka je akumulačná hmota, teda teplo môže akumulovať, ale nevytvára ho.

29. Hlinená omietka a vykurovacie rohože?

Hlinená omietka je ako akumulačná hmota veľmi vhodná v kombinácii s vykurovacími rohožami, ktoré sa bežne používajú. Stačí danú rohož nainštalovať na stenu a môže sa priamo omietať. Táto kombinácia sa na realizáciách vyskytuje čoraz častejšie a to ako na stenách, tak aj v podlahách.

30. Naozaj mi vyrátate a objednáte materiál pre moju realizáciu zdarma?

Áno, túto službu ponúkam úplne zadarmo a takto vyrátaný a objednaný materiál cezo mňa Vás nestojí ani cent naviac oproti tomu, ako by ste si to všetko riešili sami na priamo s dodávateľom. Týka sa to ale iba prípadu, že chcete hlinenú omietku zakúpiť od TOP Slovenského dodávateľa Arterre. Hlinené omietky od tohto dodávateľa sám používam na svojich zákazkách už roky a nedám na ne dopustiť. Navyše tým podporujeme našich Slovenských výrobcov a dodávateľov, ktorí venovali veľa času, energie a financií, aby u nás niečo také robili, a to na profesionálnej úrovni.

Túto službu ponúkam zdarma bez ohľadu na to, či sa na vašej zákazke budem podieľať ja, niekto iný, alebo si ju budete realizovať svojpomocne.

Pre mňa je to bežná rutina na pár minút, Vám to ušetrí čas a prípadné stresovanie sa, či ste na niečo nezabudli, alebo ste sa nepomýlili pri výpočte a podobne.

Hneď, ako bude materiál vyrátaný, objednaný a pripravený, priamo s výrobcom Arterre si dohodnete zvyčajné nutnosti, ako je deň a miesto dodania, spôsob dopravy, fakturačné údaje a platbu, ktorá sa rieši na priamo medzi vami a samotným výrobcom, s ktorým Vás samozrejme prepojím. Platba ide teda mimo mňa.