Uvažujete o hline?
Spojenie zdravia, ekológie, funkčnosti a krásy prírody v interiéri.
V interiéroch trávime množstvo času, či už je to doma, v kancelárii, v obchodoch, pri návšteve reštaurácií, kaviarní, v čakárňach, jóga centre a podobne.
Vďaka hlineným omietkam a ich vlastnostiam môžeme tento čas tráviť oveľa príjemnejšie a zároveň sa vďaka prirodzeným vlastnostiam hliny zlepší naše zdravie a tým aj efektivita, pozornosť, výkonnosť a celková nálada, čo ocenia aj ľudia v našom okolí.
Takýto priestor naviac umožňuje cítiť prírodu ľuďom, ktorí sa do prírody dostanúz pracovných, či iných dôvodov len zriedka kedy.
Hlina sama o sebe, ale aj v kombinácii napríklad s priznaným drevom, kameňom, tehlou, rastlinami, prípadne použitím vhodného nasvietenia, či zdrojom ohňa v interiéri (krb a podobne)pôsobí veľmi prirodzene, útulne, harmonicky a upokojujúco.
Takto zariadený interiér je prospešný aj pre hyperaktívne deti, ľudí v strese, či mentálne chorých ľudí.Je preto vhodná aj pre terapeutické priestory.Hlinenú omietku nie je potrebné aplikovať na všetky steny v priestore, aj keď platí, čím je väčšia plocha omietnutá hlinenou omietkou, tým výraznejšie cítiť zmenu ovzdušia. Pokojne si ale môžete vybrať len niektoré steny, prípadne len jednu stienku v spálni, či v spoločenskej miestnosti a nič tým nepokazíte, práve naopak. Aj jedna stena vie krásne dotvoriť interiér moderný, aj tradičný, s naturálnejším vzhľadom a prvkami.
Pracujem výhradne s čistou hlinenou omietkou bez pridania akejkoľvek chémie. Hlina si tak zachováva všetky prirodzené vlastnosti a v prípade potreby ju kedykoľvek môžete vrátiť nazad do prírody.
Prečo chcem hlinenú omietku?
Na to, aby ste si dali odpoveď, potrebujete o hlinených omietkach samozrejme niečo vedieť.
Na tejto stránke je dostatok potrebných informácií, ktoré Vám pomôžu spoznať hlinenú omietku bližšie a rozhodnúť sa, prípadne sa môžete so mnou spojiť prostredníctvom formulára a poradím vám, nasmerujem vás na mieru podľa vašej situácie.
Dôležité otázky na začiatok.
- Čo od hlinenej omietky očakávam, prečo ju chcem?
- Chcem omietku, ktorá je bezúdržbová a kedykoľvek ju môžem premaľovať za cenu, že nemá takú funkčnosť, pozitívne účinky pre zdravie a nie je prírodná a ekologická vs. omietku, ktorá je zdravá, funkčná, prírodná-ekologická, ale náchylnejšia na poškodenie?
- Chcem hlinené omietky v celom interiéri, alebo len niektoré steny (stropy) a prečo?
- Mám domácich miláčikov, deti? (Deti a domáci miláčikovia vedia dať hlinenej omietke zabrať v krátkom čase). Ak áno, riešenie je napríklad dať si hlinu len na niektoré steny vo vybraných miestnostiach.
- Uvedomujem si, že hlinená omietka má svoj špecifický vzhľad, štruktúru a jemnú fľakatosť? (Hlinená omietka sa v 99,9% prípadov nemaľuje, teda jej vyhotovenie je zároveň priznanou, konečnou úpravou. Samozrejme sa môže premaľovať, ale za mňa je to zbytočné, keďže sa dá už vyhotoviť v rôznych farbách. Viac v sekcii "Vzorkovník").
- Stoja mi vlastnosti hlinenej omietky ako: funkčnosť, zdravotné účinky, ekologickosť a osobitý vzhľad za to, že si priplatím? Zvážte si pre seba pomer "Cena-Výkon", čo je vaša priorita?
- Hlinená omietka je náchylná na akékoľvek mechanické poškodenie a priamy vplyv vody, teda treba byť opatrný. (Môže sa použiť, ale nie je veľmi vhodná na frekventované miesta, ako schody, chodba, garáž, dielňa alebo na miestach, kde môže prísť do priameho styku s vodou - za batériou, sprchový kút, dá sa ale kombinovať s obkladom.)
Vadí/nevadí mi to?
- Všeobecne nie je vhodná do exteriéru, poveternostné vplyvy jej neprospievajú (aj keď za určitých okolností sa realizuje aj na fasádach domu).Je to pre vás problém?
- Zvážte si všetky pre aj proti, ktoré hlinená omietka môže pre vás mať?
Čo cena?
- Hlinené omietky sú drahšie, ako iné omietky a to hlavne cena za remeselné práce.
- Hlinená omietka nemá podporu v korporátnej veľkovýrobe, vývoji a dodávaní. Stále je v našich končinách veľmi alternatívnou voľbou s množstvom predsudkov.
- Hlina je alchýmia. Kvalitný remeselník potrebuje poznať hlinu, ako materiál. Jej správanie sa na rôznych podkladoch, v rôznych podmienkach, treba poznať, ako a kedy reaguje, mať správne načasovanie jednotlivých krokov a poznať množstvo iných súvislostí. Naviac, treba mať na pamäti, že hlina je aj po vyschnutí veľmi náchylná na mechanické poškodenie a poveternostné vplyvy.
- Hlina je živý materiál, ktorý potrebuje v podstate na každej zákazke individuálny prístup a aj tak vie prekvapiť aj skúseného remeselníka. Ovládať ťahy hladítkom zďaleka nestačí.
- Hlinená omietka sa následne nemaľuje (je to možné, ale nie potrebné) a teda je žiadané vyhotoviť ju naozaj precízne.
Jej finálny, priznaný vzhľad záleží od vedomostí, zručností, náradia a použitej techniky daného remeselníka. To je ďalší kľúčový rozdiel od ostatných, bežne používaných omietok.
Každý kvalitný remeselník sa potrebuje neustále učiť a zlepšovať svoje techniky a postupy. U hliny to platí dvojnásobne. - Hlinená omietka sa realizuje na viac krokov, ako iné, bežne používané omietky a jej finálna povrchová úprava sa vyhotovuje do priznanej podoby (bežná omietka takýto štandard nepotrebuje, pretože sa premaľuje).
- Keďže sú hlinené omietky finančne náročnejšie, ako bežne používané omietky, remeselník na seba berie veľkú zodpovednosť.
Na kvalitnom výsledku sa tak podieľa výrazne viac faktorov, ako pri iných, bežne používaných omietkach, ktoré fungujú viac na princípe chemickej reakcie. Hlina funguje len na mechanickom naviazaní sa na podklad a schne len prirodzeným odparovaním vlhkosti z omietky.
Výnimkou sú ešte omietky z hydraulického vápna, čo je tiež alchýmia, možno ešte väčšia, ako hlina. - Na cenu výrazne vplývajú aj faktory ako:
Celková hrúbka omietky, povrchová úprava, členitosť stien, rôzne zákutia a priznané prvky v stene, stropy a šikminy, ostenia, pigmentácia omietok, rovinatosť omietok, druh podkladu a jeho stav, plocha v metroch štvorcových, výška a celková veľkosť stien, požiadavka na rôzne priznané prvky v stene a podobne a tiež to, či použijete hotovú hlinenú omietku alebo sa rozhodnete pre lokálnu hlinu (ak je vhodná).
(Ak si dokážete hlinenú omietku urobiť svojpomocne, naviac z lokálnej hliny, náklady sú minimálne. Bude vás to ale stáť množstvo času a energie).
Cena sa odvíja od viacerých faktorov, ktoré sa riešia vždy individuálne, vždy ale prevyšuje ceny za iné, bežne používané omietky.
Dôvodov je viacero:
Cenová ponuka
Cenovú ponuku robím vždy podľa konkrétnej požiadavky a je iba orientačná.
Reálne sa vždy niečo priebežne mení. Cenová ponuka je zdarma a je nezáväzná.
Možnosti, ako znížiť cenu.
-Ak si myslíte, že je pre vás finančne náročné nechať si zrealizovať hlinené omietky remeselníkom v celom interiéri, môžem Vás naučiť, urobiť si hlinenú omietku svojpomocne priamo u Vás a môžete sa stať tvorcom svojho priestoru. Prípadne si môžete prizvať spolutvorcov z kruhu rodiny a priateľov. Ušetríte tým výrazne na remeselnej práci.
-Ak Vám takáto možnosť nevyhovuje z časových alebo iných dôvodov, môžete si dať zrealizovať hlinenú omietku len na vybrané steny. Aj tak krásne dotvorí váš priestor.
-Taktiež je možnosť spustiť z nárokov na povrchovú úpravu. Naturálnejšie prevedenie, kedy sa hlinená omietka nerobí do roviny a do hladka, ale je skôr naturálnejšia, kopíruje prípadné nerovnosti stien a môže tak mať aj určitú štruktúru je lacnejšou variantov a v konečnom dôsledku sa v prípade poškodenia jednoduchšie opravuje.
-Ďalšou možnosťou, ako znížiť cenu, je nerobiť ostenia (okná, dvere) do hliny, ale dať si napríklad urobiť drevené obložky. Ostenia v hlinenom šate totiž vedia zabrať dosť času a teda sú drahé.
-Hlinená omietka realizovaná na stropy a šikminy vie tiež výrazne navýšiť cenu. Ku zníženiu ceny vie výrazne prispieť, ak si v týchto miestach zvolíte napríklad drevený obklad.
-Cenu vedia navýšiť aj rôzne priznané prvky v stene, prípadne rôzne zákutia alebo zle dostupné miesta pre prácu, ich elimináciou sa cena určite zníži, pretože remeselník vyhotový stenu oveľa rýchlejšie.
-Významnú úlohu na cene zohráva aj podklad.
Podľa druhu podkladu sa volia komplikované, alebo jednoduchšie postupy.
Napríklad vhodný podklad pre hlinenú omietku je: ytong, stena z plnej pálenej tehly murovanej na maltu, stena z nepálenej tehly murovanej na hlinenú maltu.
Najmenej vhodný podklad je napríklad sadrokartón, betón, drevo, či akékoľvek hladké a nenasiakavé podklady, ktoré potrebujú viac krokov na to, aby sa hlinená omietka dala aplikovať.
Hlinená omietka sa aplikuje aj na rôzne doskové materiály, ako napríklad:
fermacell, steico dosky, hlinený panel, heraklit, ale doskové materiály majú jednu nevýhodu. Často sa prekreslujú do omietky miesta, kde sa spájajú tieto dosky na stene, a to aj po presieťkovaní spojov. Zamedziť sa tomu dá realizáciou vo viacerých krokoch (vrstvách), čo ale znovu navyšuje cenu.
-Slamený balík alebo ecococon je taktiež vhodný podklad pre hlinenú omietku, ale vyžaduje veľa krokov a veľa času, pretože je potrebné dosiahnuť veľkú vrstvu hliny, rádovo niekoľko cm. To platí aj o krivých stenách, napríklad na starých domoch. Tieto steny boli predkami naviac vyhotovované z rôznych materiálov (čo bolo po ruke). Tento faktor vie realizáciu rovnako predražiť, pretože sa jedná o veľa krokov a je to pracné a časovo náročné.
-Najlacnejšia možná varianta je, urobiť si hlinenú omietku svojpomocne z lokálnej hliny (ak je vhodná). Ak vhodná nie je, treba robiť kompromis, ako napríklad objednať samostatne čistý íl a piesok (prípadne slamu) a miešať si vlastnú zmes v správnom pomere. Trochu jednoduchšou alternatívou je pri svojpomocnej realizácii objednať hotovú hlinenú zmes, ušetríte nejaký čas, ale priplatíte si za materiál.
-Spojenie svojpomocnej realizácie a lokálnej hliny je finančne najlacnejšia varianta, ale na úkor množstva času a energie.
-Stredná cesta je svojpomocná realizácia a využitie hotovej (vrecovanej) hlinenej omietky. (Ponúkam možnosť individuálneho zaučenia na mieru a tiež vypočítania a objednania materiálu od Arterre pre vašu realizáciu).
-Možnosť realizácie kvalitným remeselníkom je drahšia bez ohľadu na to, či zvolíte hotovú zmes, alebo lokálnu hlinu. Pri lokálnej hline sa totiž ušetrená cena za hotovú zmes preplatí za čas strávený spracovávaním tejto hliny do vhodného pomeru a výsledok aj tak nemusí byť dobrý. Lokálna hlina môže obsahovať mikro látky, ktoré sa vopred nedajú rozpoznať (iba na rozbore v laboratóriu) a môžu robiť fľaky a iné komplikácie, ktorým remeselník nevie zabrániť.
Máte už jasno v tom, prečo chcete hlinenú omietku vo svojom priestore?